logo inkluderet med hjem link

Borger

Erhverv

Politik og Indflydelse

Søg

 

Udvalget for Landdistrikter, Natur og Fødevarer

Udvalget fordeler bl.a. midler til landdistrikterne og koordinerer arbejdet med udviklingsplaner.
Opdateret 18.09.2020

Du kan en oversigt over alle lokalsamfundene i Sønderborg Kommune og finde kontakt. 

Gå til Infoland, sonderborgkom.dk her 

Formål og opgaver - KLIK HER

Indsatsområder - KLIK HER

Se referater fra Udvalget for Landdistrikter, Natur og Fødevarer her

Udvalget for Landdistrikter, Natur og Fødevarer medlemmer

Politikere:

Formand 
Charlotte Riis Engelbrecht

Egevej 17, Adsbøl, 6300 Gråsten

Mobil: 27 90 02 14
E-mail: cre@sonderborg.dk

Kirsten Bachmann

Påkjær 25, Nybøl, 6400 Sønderborg

Mobil: 27 90 39 90
E-mail: kba@sonderborg.dk

Tom Hartvig Nielsen

Bakken 37, 6440 Augustenborg

Mobil: 27 90 39 78
E-mail: thn@sonderborg.dk

Kristian Beuschau

Nørre Landevej 74, Kegnæs, 6470 Sydals

Mobil: 27 90 39 86
E-mail: kbe@sonderborg.dk

Daniel Staugaard

Sundgade 6, 6320 Egernsund

Mobil: 51 22 23 54
E-mail: dasa@sonderborg.dk

Frivillige og suppleanter fordelt på område:

Område: Navn: Landsbylaug: E-mail: Telefon/mobil:
Gl. Gråsten Niels Peter Nielsen Kværs-Tørsbøl-Snurom ingeniels@kgnielsen.dk 25 11 38 00
Suppleant Hans Jørgen Bollmann Kværs-Tørsbøl-Snurom Bollmann@bbsyd.dk 74 65 94 25
Gl. Sundeved Asmus Madsen Avnbøl-Ullerup asmus.ulleruplund@gmail.com 21 76 31 30
Suppleant Karsten Fanø Blans Fanoe@hotmail.com 61 77 67 81
Gl. Broager Helle Johannsen Dynt-Skelde-Gammelgab fiv.helle@pc.dk 21 63 23 40
Suppleant Ingebeth Clausen Smøl clausen1818@gmail.com 23 46 15 23
Gl. Sønderborg Kenni Nielsen Kær Halvø hannekenni@gmail.com 25 78 91 77
Suppleant Poul Hyldegaard Madsen Kær Halvø pom@outlook.dk 22 64 13 39
Gl. Nordborg Agnes Nielsen Svenstrup nielsen@moisen.net 40 98 92 89
Suppleant Kent Mynch Nordals Landsbylaug PAK kent@mynch.dk 23 43 27 70
Gl. Sydals Erling Junker Lysabild ejja@bbsyd.dk 23 61 47 29
Suppleant Jette Linaa Schou Christensen  Mommark linaa68@gmail.com 23 60 99 60
Gl. Augustenborg Karin Autzen Asserballe karin.autzen@kingfood.dk 51 83 88 83

Kontaktpersoner i forvaltningen

Inge Olsen - Bæredygtighed, Natur og Landdistrikter

Mobil: 27 90 69 90
E-mail: iols@sonderborg.dk

Connie Mark Skovbjerg, Landdistriktskoordinator 

Mobil: 28 89 80 21
E-mail: cskb@sonderborg.dk

Carl Erik Maae, Landbyudvikler

Mobil: 27 90 54 69

Email: came@sonderborg.dk

  •  
  •  
27905196