Broer
I Sønderborg Kommune er der fire større broer.
- Kong Christian den X's Bro
- Egernsundbroen
- Munkemøllebroen
- Alssundbroen
Kommunen har ansvaret for de tre første broer, mens Alssundbroen er statsejet og forvaltes af Vejdirektoratet.
Natarbejde på Egernsundbroen 20.–22. oktober
Vi justerer broklapperne på Egernsundbroen. Derfor er broen spærret i to nætter fra kl. 22.00 til kl. 05.00.
Natten mellem tirsdag den 20. og onsdag den 21. oktober kl. 22.00–05.00
- Broen er spærret for kørende trafik.
- Gående og cyklister kan passere via en midlertidig bro (interimsbro). Passagebredden er 1 meter.
Natten mellem onsdag den 21. og torsdag den 22. oktober kl. 22.00–05.00
- Broen er totalspærret for alle – også gående og cyklister.
- Er du gående eller cyklist, kan du blive kørt over sundet i taxa. Ring til Dybbøl Turist på tlf. 25 57 49 23, så kommer de og henter dig.
- Taxaen henter og afleverer ved Ulsnæs Centret ved Sundnæs og på P-pladsen syd for Egernsundbroen ved Havnevej (se kortet).
- Fortæl, hvor mange I er, og om I har cykel eller andet pladskrævende med.
- Sønderborg Kommune betaler transporten. Det er ikke muligt at blive hentet eller sat af andre steder, heller ikke undervejs på ruten.

Vi beklager ulejligheden.
- Hvornår åbner Kong Christian den X's Bro?
-
Du kan normalt sejle under broen:
- 1. april - 31. oktober i tidsrummet 06.45 - 21.45
- 1. november - 31. marts i tidsrummet 06.45 - 15.45
Broen kan åbnes for passage hver time: første gang kl. 06.45, sidste gang kl. 21.45 i sommerperioden og kl. 15.45 i vinterperioden (hver time på minuttallet 45). På hverdage er der ingen åbning kl. 07.45 på grund af spærretid.
Skibe, som har tilkendegivet ønske om gennemsejling, kan normalt forvente at passere broen inden for åbningstiderne oplyst i "Den Danske Havnelods". Næste åbning vises i displayet på bropillen.
For gennemsejling udenfor det nævnte tidsrum kan man kontakte broen på tlf. +45 88 72 41 10 eller VHF kanal 16.
Ved lukket bro er højden til underkant af broens dragere i klappefaget og buefaget ca. 4,5 m. I det smallere brofag vest for klapfaget er gennemsejlingshøjden ca. 6,0 m.
Under vedligeholdelsesarbejde på broen kan der være lukket for gennemsejling. Husk derfor altid at tjekke for eventuelle ændringer på "Den Danske Havnelods".
- Hvornår åbner Egernsundbroen?
-
OBS: Broen er spærret om natten kl. 22.00–05.00 fra tirsdag den 20. til torsdag den 22. oktober på grund af arbejde på broklapperne. Se detaljerne øverst på siden.
Du kan sejle under broen:
- 1. april - 31. oktober i tidsrummet 06.15 - 22.15
- 1. november - 31. marts i tidsrummet 06.15 - 15.15
Der kan åbnes for passage hver time: første gang kl. 06.15 og sidste gang kl. 22.15 i sommerperioden og kl. 15.15 i vinterperioden.
Skibe, som har tilkendegivet ønske om gennemsejling, kan normalt forvente at passere broen inden for åbningstiderne oplyst i "Den Danske Havnelods". Næste åbning vises i displayet på bropillen.
For gennemsejling udenfor det nævnte tidsrum kan man kontakte broen på tlf. +45 88 72 41 10 eller VHF kanal 16.
Ved lukket bro er den fri højde ved daglig vande til underkant i klapfaget ca. 6,0 m. I øvrige fag er gennemsejlingshøjden ca. 4,5 m.
Under vedligeholdelsesarbejde på broen kan der være lukket for gennemsejling. Husk derfor altid at tjekke for eventuelle ændringer på "Den Danske Havnelods".
- Er der en vægtbegrænsning på broerne?
-
Der er vægtbegrænsning på 10 tons akseltryk på mange af kommunens broer og bygværker. Dette skyldes broernes bæreevne.
Kontakt os
Anlæg og Infrastruktur
Lille Rådhusgade 7
6400 Sønderborg
E-mail: projektoganlaeg@sonderborg.dk
Send sikker post som borger
Send sikker post som virksomhed
Tlf. nr.: +45 27 90 55 86
Ved dødt dyr på vejen, kan du ringe til: +45 88 72 41 10
Telefontider:
Mandag - onsdag: 10.00 - 15.00
Torsdag: 10.00 - 17.00
Fredag: 10.00 - 14.00
Uden for åbningstiden kan du ringe til Den Fælles Vagtcentral på tlf. +45 88 72 41 10.